Na symbolickom cintoríne vo Vysokých Tatrách sa konala pietna spomienka

29.10.2005 Poprad

Vysoké Tatry 29. októbra (TASR) - Slávnostnou omšou vyvrcholila dnes na symbolickom cintoríne vo Vysokých Tatrách pietna spomienka venovaná obetiam slovenský...
Vysoké Tatry 29. októbra (TASR) - Slávnostnou omšou vyvrcholila dnes na symbolickom cintoríne vo Vysokých Tatrách pietna spomienka venovaná obetiam slovenských veľhôr.

Počas spomienkovej slávnosti jej organizátori prečítali mená tých 14 obetí, ktorých životy si Vysoké Tatry vyžiadali od záveru októbra minulého roka. \"Autorom myšlienky vzniku symbolického cintorína bol Otakar Štafl a jeho manželka Vlasta z Prahy\", uviedol pre TASR predseda Tatranskej horskej služby - dobrovoľného zboru Vysoké Tatry Jaroslav Švorc. Dodal, že s jeho výstavbou začali v roku 1936. Otvorený bol 10. augusta 1940. Pamiatky v podobe krížov, ktoré pripomínali obete rôznych tatranských lokalít, sa tak sústredili na jedno miesto.
Na cintoríne, nachádzajúcom sa v Limbovom háji pod Ostrvou neďaleko Popradského plesa, sa nachádza vyše 250 tabúľ s asi 500 menami. \"Nie sú presnou štatistikou, ale sú spomienkou aj na tých, ktorí zahynuli v iných veľhorách, ale s Vysokými Tatrami boli úzko spätí, \" povedal Švorc.
Súčasťou tohtoročnej pietnej spomienky bolo aj posvätenie vyše šesťmetrového kríža, ktorý sa nachádza asi 150 metrov pred spomínaným cintorínom a je jeho vstupnou bránou. Drevený vyrezávaný kríž s hmotnosťou vyše 400 kilogramov daroval ľudový umelec Jozef Fekiač z Detvy.
Na pietnej spomienke sa zúčastnili horolezci, lyžiari, profesionálni a dobrovoľní záchranári, turisti a milovníci Tatier.

Doplnené:

Viac ľudí v Detve ma oslovilo, s otázkou kto vlastne bol výrobcom nového kríža ktorý bol v sobotu posvätený na symbolickom cintoríne, tí ktorí boli pri tom a videli ako sa vyrábal. Ako jeden z výrobcov som bol účastník celého pietneho aktu, kde aj bolo uvedené verejne moje meno volám sa Jozef Krnáč. Meno Jozef Fekiač bol pôvodný výrobca detvianskych vyrezávaných krížov vyrobených v 1939 roku, ale už veľa desaťročí nie je medzi nami. Môj otec keď mal 13 rokov v r. 1937- 1938 pomáhal s výrobou krížov svojmu ujčekovi ( matkinmu bratovi) Jozefovi Fekiačovi. To bol jeden z dôvodov prečo som kríž vyrobil a daroval na symbolický cintorín. Bol by som rád, aby sa v budúcnosti mená nezamieňali ako v tomto citáte,

„ Súčasťou tohtoročnej pietnej spomienky bolo aj posvätenie vyše šesťmetrového kríža, ktorý sa nachádza asi 150 metrov pred spomínaným cintorínom a je jeho vstupnou bránou. Drevený vyrezávaný kríž s hmotnosťou vyše 400 kilogramov daroval ľudový umelec Jozef Fekiač z Detvy. Na pietnej spomienke sa zúčastnili horolezci, lyžiari, profesionálni a dobrovoľní záchranári, turisti a milovníci Tatier. “

Pritom na zadnej časti kríža sú uvedení výrobcovia Krnáč, Purdek a ten kto ho Tatrám daroval. Ak stihnem pošlem zajtra foto. Pekný deň praje Jozef Krnáč z Detvy

Pánovi Krnáčovi sa ospravedlňujeme za chybu, informáciu sme v plnom znení prevzali z TASR.
Peter Cirjak
 

Vyberte región

mark